sobota 20. února 2010

Budoucnost olympijských her

Když se francouzskému pedagogu Pierre de Coubertinovi podařilo uskutečnil roku 1896 jeho sen o prosazení novodobých olympijských her, jistě netušil, jak se tato myšlenka rychle rozšíří po celém světě a jakým směrem se budou po uplynutí jednoho jediného století hry ubírat.

Veškeré dosavadní olympijské hry byly především přehlídkou lidské síly, rychlosti, umu, odhodlání, přátelství, slávy… Přesto že se některé z nich stali místem politické propagandy (Berlín 1936), bojkotů (Moskva 1980), teroristických útoků (Mnichov 1972) a dalších lidských schválností, jsou doposud většinou lidí na naší Zemi brány jako symbol MÍRU, PŘÁTELSTVÍ A LIDSVÍ.

Technologie 21. století ještě více rozšířily potenciál olympijských her. Rozvoj komunikací umožnil donést soupeření sportovců prakticky do všech koutů naší planety. Cesta medializace byla započata již při konání VII. zimních olympijských her v Cortině d'Ampezzo. Ty se zapsaly do dějin nejen prvními přímými televizními přenosy, ale taky zapojením sponzorů do olympijského dění.

Díky tomuto „pokroku“ se z her stal obrovský byznys, který čím dál více ovlivňuje průběh her. Vše začíná již před volbou, kdy se účastníci musí prezentovat v tom nejlepším světle a zajistit co nejlepší připravenost her – jistě chápete, že bez politikaření se to neobejde. Dále vše pokračuje přípravou sportovišť, olympijské vesnice, budováním dopravní i sociální infrastruktury, přípravou uvítacího i závěrečného ceremoniálu a doladěním přírodních podmínek (např. v případě zimních olympiád dopravou sněhu - Vancouver, v případě letních olympiáda zajišťováním slunečného počasí – Peking). Není se tedy čemu divit, že uspořádání her se stává čím dál dražší záležitostí. Po zahájení her ovšem tlak ze strany médií a sponzorů nekončí. Pouze se přesměruje na sportovce a fanoušky. Fanoušci jsou masírováni médii o osudech sportovců, jejími úspěchy a skandály. Firmy vyrábí jako na běžícím pásu výrobky, kterým dávají ty největší sportovní hvězdy své jméno, jen pro to aby se zvýšila jejich prodejnost. Není tedy divu, že se sportovní hvězdy stávají idoly pro širokou veřejnost a především mládež. Přesto právě sportovní diváci jsou jednou z příčin stojící za rozvojem moderní OH a bez jejich zájmu by se jednalo o zcela odlišnou sportovní akci. Sportovci jsou pod obrovským tlakem, kterému mnozí nejsou schopni čelit. Přemotivovaní mnohdy končí s nepříjemným zraněním (mnozí ještě hůře), někteří si pomáhají nedovoleným způsobem – dopingem. Na druhou stranu jsou veškeré sportovní souboje oslavou pohybu a naší moderní kultury. To je tedy průběh her současnosti…

Ve sportu se za posledních dvacet let mnohé změnilo. Velkým rozvojem prošlo materiální vybavení sportovců, za kterým stojí nalezení nových technických postupů při výrobě sportovního nářadí (lehčí tretry, vykrojené lyže, odlehčené rámy kol, aerodinamické plavky atd.). Což přineslo možnost připravovat se odlišnými tréninkovými metodami a postupy. Do sportu také promluvilo sportoní lékařství a další vědecká odvětví, zabívající se biomechanikou pohybu, fyziologií a antorpomotorikou, každý vrcholový sportovec má svého osobního trenéra, sportovního psychologa a další členy realizačního týmu. To samozřejmě muselo vést ke změně. Ze sprotovců amatérů se stali vrcholoví sporotvci - profesiomálové, kteří úspěchu podřizují svůj veškerý čas a životní styl.

Jak budou vypadat moderní olympiády za 100 let? Dočkají se dalšího tisíciletí? Potenciál aby to dokázaly v sobě jistě ukrývají. Tím na čem by se měl základ her stavět je olympijská myšlenka, kterou je oslava lidské tělesné a duchovní dokonalosti, posvátný mír obohaceny o požadavek rovnoprávnosti všech sportovců bez rasové, politické a náboženské diskriminace, dodržování demokracie a internacionalismu. Dalším požadavkem jistě bude, aby dál docházelo ke strhujícím sportovním soubojům se soupeřem i časem. Kde jsou položeny možnosti lidského těla? O tom, že se meze neustále posunují svědčí neustále bořené olympijské i světové rekordy. Jen doufejme, že se nikdy neprolomí mez uspořádání her pro čistě trénované sportovce a ty podpořené dopingem! Hry se budou doplňovat novými sporty a budou zanikat ty původní, kterými se bavíme dnes. Již dnešní olympijské hry přejímají sporty z X Games (Extreme Games) a časem jistě vzniknou a přibudou další. Zvýší se počet účastníků ze zemí, které se dnes do her příliš nezapojují. Kolik talentů je ukryto v zemích chudého jihu nikdo z nás neví… Možná v daleké budoucnosti se do her zařadí i virtuální sporty. Člověk ovládající virtuální simulátory pohybu (tedy jakési hry na počítači), čímž by se mohli do sportovních soutěží zapojit i lidé hendikepovaní (ti se samozřejmě již dnes zapojují do paralympiád) nebo ne příliš fyzicky zdatní, kteří by i tak mohli dosahovat vrcholových výkonů.

Snad ještě dlouho uslyšíme při zahajovacím ceremoniálu olympijský slib sportovců, který za všechny přednáší sportovec z pořadatelské země: Jménem všech závodníků slibuji, že vystoupíme na olympijských hrách jako čestní soupeři, poslušni pravidel, která je řídí, za sport bez dopingu a drog, v rytířském duchu pro slávu sportu a čest našich družstev.

Žádné komentáře:

Okomentovat