úterý 28. října 2014

Mapové servery a možnosti využití ve výuce VII. - Národní atlasy

Nejvýznamnějším kartografickým dílem a výkladní skříní každého státu je jeho národní atlas. Ve všech vyspělých státech světa je kvalita národního atlasu otázkou profesní cti a dokladem odborné úrovně řady vědních disciplín – geografie, kartografie, geoinformatiky, geologie, ekologie a dalších. Na mezinárodní úrovni je národní atlas měřítkem srovnání vyspělosti společnosti a ukazatelem péče vládnoucí generace o rozvoj vědy, kultury a vzdělanosti. (Zdroj: http://geography.cz/komitet/)

Mohou být národní atlasy využity i v běžné výuce? Na tuto otázku jsem nějaký čas hledal odpověď. V tomto příspěvku bych k této problematice chtěl napsat pár řádek.

(Ne)existující národní atlas ČR

Česká republika národní atlas v pravém slova smyslu nemá. "Náhražkou" je Atlas krajiny České republiky, jehož zadavatelem je MŽP. Právě na jeho stránkách je možno si stáhnout všech osm kapitol ve formátu .pdf - http://www.mzp.cz/cz/atlas_krajiny_cr. Bohužel jde o velmi těžkopádné dílo jak fyzicky, obsahově tak cenově (lépe řečeno koupit nelze). Obsah je do značné míry redukován na přírodní složku. Digitální verze nemá oproti tištěné verzi žádnou přidanou hodnotu. Škoda. Myslím, že by mělo MŽP uvažovat o online přístupu k tomuto atlasu. Pak by si jistě toto mapové dílo cestu do výuky našlo.

Atlas je obrovský (formát 50x60 cm) a svým způsobem unikátní (získal i několik ocenění), ale do školních lavic si cestu prozatím bude hledat jen těžko. 


Krásným příkladem, kde by mohla tvorba českého atlasu směřovat, můžeme najít v sousedním Německu. Nationalatlas Bundesrepublik Deutschland (NAD) je k dispozici v tištěné podobě, na CD a také on-line na www.nationalatlas.de. Verze je sice omezena o mnoho map z NAD, ale na portálu najdeme další sekce, které přináší řadu zajímavých informací:
  • Nationatlas aktuell - aktuálně se zde objevují nové mapy včetně textu a další grafiky. Mapy jsou obměňovány, a tak zde můžete nacházet stále nové a zajímavé informace.
  • Deutschland interaktiv - má několik sekcí. Nachází se zde trojjazyčná část Německo na mapách - ke stažení do PC. 
  • Evropa na mapách - v angličtině může být běžně využívána při výuce regionální geografie Evropy. Pojetí je hravé a intuitivní a žáky jistě zaujme. 
  • Nationalatlaten - informace o národních atlasech dalších států. 
Národní atlasy on-line jsou na mapě modře zvýrazněny. Zdroje literatury a odkazy:

1 komentář:

  1. Doporučím každému, kdo hledá obchodní úvěr, Le_Meridianovi, který mi pomohl s úvěrem na čtyři miliony USD na spuštění mého podniku Quilting a bylo to rychlé. Mohou financovat až do výše 900.000.000.000 dolarů (devět set milionů dolarů) v každém regionu světa, pokud je možné zaručit na projektech 1,9% ROI. Proces byl rychlý a bezpečný. Rozhodně to byla pozitivní zkušenost. Vyhněte se podvodníkům a kontaktujte Le_Meridian Funding Service On. info@lemeridianfds.com WhatsApp ... + 19893943740. pokud hledáte obchodní úvěr, díky.
    Leslie,

    OdpovědětSmazat