neděle 9. února 2014

Hry a praktické činnosti (nejen) v geografii IX. – interaktivní vzdělávací materiály (ČR)

Interaktivní materiály nabízí vzájemnou komunikaci mezi učivem a žákem.  Předností interaktivity je podle mě: motivace k učení, aktivní zapojení do výuky, názornost a zábava. Ale o kvalitní české interaktivní materiály je nouze. Prakticky neexistuje volně dostupná interaktivní výuková řada, která by byla pro učitele kdykoliv k dispozici. Možnosti jejich pořízení jsou tedy následující:
1) Zakoupit připravené interaktivní programy nebo učebnice (různá kvalita, různá cena).
2) Vytvořit interaktivní materiály (časově poměrně náročné), nebo využít materiály vytvořené (nemusí se nám vždy hodit).
3) Využít online přístupné materiály na webu (ihned k použití, různá kvalita i náročnost).

Ad 1) Zakoupit připravené interaktivní programy nebo učebnice
V České republice vyvinulo vlastní systém interaktivních učebnic nebo interaktivní programy: Nakladatelství Fraus, Terra, Alter, Prodos, Nová škola, LANGMaster aj. (cena za materiály od 5 do 20 tisíc korun).

Ad 2) Vytvořit nebo využít interaktivní materiály
Tvorba vlastních materiálů je možná buď ve specializovaných programech (např. Smart Board, Interwrite aj.), nebo v klasických programech řady Office (např. PowerPoint, Word aj.).  Někdy je vhodnější využít materiály, které v těchto programech již někdo vytvořil. Ty můžete najít například: 
Ad 3) Online interaktivní materiály
Když nebudeme brát v potaz mapové interaktivní projekty (těm se věnuji v části interaktivní mapy), tak v češtině těchto materiálů příliš mnoho nenajdete. Zde uvádím nejzajímavější materiály, které sám v hodinách využívám. (Pokud budete znát další takové projekty, prosím napište je do komentářů pod tímto článkem. Tím si můžeme tuto zásobu dále rozšiřovat!!!)

Muzeum Valašsko
Zdroj: http://portal.muzeumvalassko.cz/menu_hry.html

Ukázka jedné z her na portálu - Pozor povodeň! 

Svět v pohybu

Vítej na Zemi
Evropská unie
Naši prezidenti
http://www.ceskatelevize.cz/prezident-2013/casova-osa/

Interaktivní projekt ČT k volbě prezidenta ČR.

Záchranný kruh

Závěrem je nutno podotknout, že volně dostupného interaktivního materiálu v češtině není mnoho. Jedná se spíše o drobné projekty různých organizací, seskupení, specializovaných webových stránek nebo prací studentů. Ale v žádném případě nejde o systematické zpracování daného geografického tématu. Což je dle mého škoda!!! Řešení by mohly přinést geografické fakulty, které mají vše potřebné k dispozici (materiální vybavení, podklady, zainteresované lidi i čas). Druhou možností je, aby ministerstvo školství vypsalo, již konečně, nějaký přínosný projekt, ve kterém by zadalo zpracování těchto podpůrných výukových materiálů. Ale to je hudba budoucnosti…. Prozatím se musíme spokojit s tím, co si sami vyrobíme, nebo co najdeme na webu (pokračování – interaktivní vzdělávací materiály - zahraniční).

2 komentáře:

  1. Doporučím každému, kdo hledá obchodní úvěr, Le_Meridianovi, který mi pomohl s úvěrem na čtyři miliony USD na spuštění mého podniku Quilting a bylo to rychlé. Mohou financovat až do výše 900.000.000.000 dolarů (devět set milionů dolarů) v každém regionu světa, pokud je možné zaručit na projektech 1,9% ROI. Proces byl rychlý a bezpečný. Rozhodně to byla pozitivní zkušenost. Vyhněte se podvodníkům a kontaktujte Le_Meridian Funding Service On. info@lemeridianfds.com WhatsApp ... + 19893943740. pokud hledáte obchodní úvěr, díky.
    Leslie,

    OdpovědětSmazat
  2. I was diagnosed of Herpes 2 years ago and I have tried all possible means to get the cure but all to no avail, until I saw a post in a health forum about a Herbal Doctor(Dr Akhigbe) who prepares herbal medicine to cure all kind of diseases including Herpes, at first i doubted, if it was real but decided to give him a trial, when I contacted Dr Akhigbe through his Email: drrealakhigbe@gmail.com he guided me and prepared a herbal medicine and sent it to me via courier Delivery service,when I received the package (herbal medicine) He gave me instructions on how to consume it,I started using it as instructed and I stopped getting outbreaks and the sores started vanishing, could you believe I was cured of this deadly virus within two to three weeks and notices changes in my body. Days of using this REMEDY,couldn't believe the healing at first until I see it as my HERPES  get cleared like magic Dr Akhigbe also use his herbal medicine to cure diseases like, HIV, HERPES, CANCER, ALS, CHRONIC DISEASE, HEART DISEASE, LUPUS, ASTHMA,  DIABETES, MARBURG VIRUS,  HEPATITIS A AND B.ECZEMA, BACK PAIN, EXTERNAL INFECTION ,ASTHMA, MALARIA, DENGUE FEVER, BACTERIA DIARRHEA, RABIES, OBESITY, PROGERIA,  MENINGITIS, ARTHRITIS, EPILEPSY,STROKE, LYMPHEDEMA, GALLSTONE, PULMONARY HYPERTENSION, PENIS  EJACULATION, UTIVE, LCERA  HPV, DENGUE, COELIAC DISEASE, OSTEOPOROSIS, RHEUMATISM, THYROID, COLD & FLU,KIDNEY DISEASE,ACME. TOXOPLASMOSISM  ERYSIPELAS. etc Contact this great herbal Doctor today the father of herbal root cure. via Email: drrealakhigbe@gmail.com or whatsapp him  +2349010754824   and get cured permanently He is real..website:      https:drrealakhigbe.weebly.com

    OdpovědětSmazat